Ošetrovanie vlasov olejom je proces skrášľovania vlasov, ktorý sa musí aplikovať tak často, ako je to len možné. V zásade je potrebné ošetriť vlasy raz týždenne, pokiaľ vlasy je sú veľmi poškodené. V takom prípade by sa takéto pramene mali ošetrovať olejmi na vlasy aj každý druhý deň.
Aby som to skrátili, ošetrenie vlasov olejom je podobné ako použitie masky na vlasy. Jediné dva rozdiely sú, že po prvé konzistencia vlasových olejov sa líši od vlasovej masky a po druhé vlasový olej môže byť aplikovaný aj na pokožku hlavy, a to nielen na vlasy.
Ošetrenie vlasov olejom je jediným skrášľujúcim postupom, ktorý dokáže hlboko vyživovať vlasy. Molekuly oleja prenikajú vlasmi a ich korienkami, ktoré dodávajú regeneráciu, vyživujúcu látku a zároveň chránia pred možnými toxínmi. Navyše prírodné oleje vytvárajú určitý druh ochranného povlaku okolo vlasov, ktoré fóliou toxíny pochádzajúce z prostredia, ktoré sa pokúšajú preniknúť do prameňov. V dôsledku toho sa procesy starnutia vlasov účinne spomaľujú.
AKO APLIKOVAŤ LIEČBU VLASOV OLEJMI, METÓDY
Ošetrenie vlasov olejom sa môže vykonať niekoľkými spôsobmi. Musíte však mať na pamäti, že každá metóda ovplyvňuje vlasy inak (mení sa z hľadiska intenzity). Inými slovami, v závislosti od metódy môžu byť vlasy intenzívne regenerované vďaka regeneračnej liečbe hlbokých vlasov alebo len jemne vyživované a chránené.
TYPY LIEČBY VLASOV OLEJOMI
Nižšie uvedená klasifikácia opisuje spôsoby aplikácie ošetrenia vlasov olejom. Sú usporiadané od najintenzívnejšej liečby až po najcitlivejšie metódy skrášľovania vlasov.
1. OŠETRENIE VLASOV OLEJOM CEZ NOC vlasový olej sa musí aplikovať na vlhké alebo suché pramene a (alebo skôr primárne) na pokožku hlavy. Olej musí zostať na vlasoch po celú noc alebo aspoň na jednu hodinu, aby umožnil molekulám oleja vsiaknuť do vnútra koreňov vlasov a pozdĺž vlasových šácht.
2. PRED ŠAMPÓNOVANÍM – OCHRANA VLASOV OLEJOM táto metóda je založená na ponechaní olejov na vlasoch (a pokožke hlavy) od približne štvrtiny hodiny až po pol hodiny a potom opláchnutí pomocou jemného šampónu. V skutočnosti sa akcia oleju skracuje, ale produkt dokáže vyživovať nielen vlasy, ale aj ich korienky. Aby sa uľahčilo pôsobenie oleja, odporúča sa umiestniť na hlavu plastovú čiapku, alebo teplý uterák. To je často prehliadané, ale prírodné oleje dobre spolupracujú s teplom. Vysoká teplota zintenzívňuje pôsobenie oleja.
3. KONDICIONÉR – OŠETRENIE VLASOV OLEJOM táto metóda úpravy vlasov olejom závisí od kombinácie niekoľkých kvapiek oleja s vlasovým kondicionérom alebo balzamom na vlasy. Takáto zmes sa musí aplikovať na vlasy. Čo je dôležité, zmes by nemala byť aplikovaná priamo na pokožku hlavy; kondicionéry a balzam môžu zaťažiť vlasy. Pre zhrnutie, vlasové oleje zintenzívnia akcie, ktoré dodáva vlasová kozmetika.
4. PO-ŠAMPÓNOVANÍ – OŠETRENIE VLASOV OLEJOM je to najjemnejšia metóda na ošetrovanie vlasov olejom, ako aj prospešné pre vlákna. Táto metóda závisí od použitia oleja zo stredných dĺžok smerom dole. Počas postupu môžu byť pramene buď suché alebo vlhké. Aktivita vlasového oleja sa dá porovnať s kondicionérom na ponechanie vo vlasoch, alebo sérom na poškodené vlasy .
5. VLASOVÁ HMLA – OŠETRENIE VLASOV OLEJOM je to metóda, ktorá závisí od miešania časti vlasového oleja (zvyčajne je to približne 5 ml, teda objem čajovej lyžičky) s vodou, hydrolyzovaným keratínom, kyselinou hyalurónovou, rastlinnou infúziou a aloe a hellipom; alebo s akoukoľvek inou zložkou, ktorá je v momente použiteľná a jej účinok sa považuje za prospešný pre vlasy. Napríklad môžete použiť med, citrónovú šťavu a mlieko. Takáto kvapalná zmes sa má naliať do fľaše obsahujúcej rozprašovač na uľahčenie postriekania vlasov.
METÓDY OŠETRENIA VLASOV OLEJOM; KTORÁ JE TÁ NAJLEPŠIA?
V tomto prípade neexistuje jedna definitívna odpoveď. Niektoré vlasy budú lepšie benefitovať z ošetrenia cez noc, zatiaľ čo iné budú ošetrené olejom na hodinu. Niektoré pramene ohromia svojim leskom vďaka aplikácii oleja, keď sú vlhké, zatiaľ čo iné budú mať väčší úspec, keď sa postup vykoná v suchom stave. Vo všeobecnosti by bolo najlepšie vyskúšať všetky uvedené metódy na ošetrovanie vlasov olejom a tým, že budete dodržiavať vlastné pramene a vyberiete si najlepšiu možnosť. Je však dôležité, aby ste nevstúpili z použitia oleja na pokožku hlavy a vlasov. Určite je to jediný spôsob, ako nám pomôcť obdarovať vlasy zdravím a regeneráciou.
POSLEDNÝ A VEĽMI DOLEŽITÝ PROVLÉM; PÓROVITOSŤ VLASOV
Určite ste sa museli stretnúť s týmto termínom, ak máte záujem o starostlivosť o vlasy. Stručne povedané, pórovitosť vlasov určuje, aké sú vlasy poškodené.
Jednoducho, pórovitosť vlasov môže byť definovaná sledovaním stupňa, v ktorom sú vlasové kožičky zdvihnuté od vlasovej šachty.
Čím je vzdialenosť väčšia, tým sú vlasy poškodenejšie. Ak sa pozoruje pod mikroskopom, zdvihnuté vlasové kutikuli spôsobia, že vlasový hriadeľ vyzerá, akoby bol zúbkovaný alebo roztrhnutý.
Pojem „pórovitosť vlasov“ sa často objavuje pri diskusii o problematike liečby vlasov olejov. Je to tak, pretože vlasové oleje musia zodpovedať úrovni pórovitosti vlasov. Inými slovami, nie každý vlasový olej vyhovuje každému typu vlasov.
Prečo?
Prírodné oleje majú rôzne molekuly („rôzne“ sa týkaja ich veľkosti). Čím väčšia je molekula v oleji, tým lepšie sa hodí pre veľmi poškodené vlasy. Aj keď to môže znieť nejasne, pórovitosť vlasov má našťastie iba tri kategórie. Podľa úrovne poškodenia jednotlivých prameňov je možné rozlíšiť vlasy:
- Nízka pórovitosť kožičiek, ktoré sa dotýkajú vlasovej šachty. Jedná sa o hrubé a ťažké pramene. Nie sú krehké, ale môžu vypadnúť, pretože sú príliš často mastné.
- Stredná pórovitosť kožičiek mierne zdvihnutých z vlasovej šachty. Takéto pramene si vyžadujú ochranu, výživu a často potrebujú regeneráciu vlasov. Stanú sa krepovými, nudnými a ťažko sa zvládajú.
- Vysoká pórovitosť sú poškodené vlasy veľmi zdvihnutých kutikul. Sú suché, matné, krehké a vypadávajú príliš často. Ich objem je slabý.
Dobrou správou je, že pórovitosť vlasov môže byť diagnostikovaná v trichologickej kancelárii. Dôkladné pozorovanie vašich prameňov však stačí na určenie typu pórovitosti. Vyššie uvedené vlastnosti pórovitosti vlasov určite umožnia väčšine žien definovať úroveň pórovitosti vlasov.
Prírodné oleje musia zodpovedať stupňu, akým sú vlasové kutikuly zdvihnuté od povrchu vlasov. Z tohto dôvodu by mali byť prírodné oleje zvolené s ohľadom na pravidlá pórovitosti vlasov.
VLASY S NÍZKOU PÓROVITOSŤOU – najviac užitočné sú všetky kozmetické masla a husté vlasové oleje, ako sú: kokosový olej, olej monoi, babassu, bambucké maslo, kakaové maslo.
VLASY SO STREDNOU PÓROVITOSŤOU – najnápomocnejšie sú nasledujúce oleje: mandľový olej, avokádový olej, arganový olej, makadamový olej.
VLASY S VYSOKOU PÓROVITOSŤOU – najviac užitočné sú nasledujúce oleje: hroznový olej, slnečnicový olej, pšeničný olej, ľanový olej, tekvicový olej, olej zo semena rasce, kukuričný olej.
Veľa šťastia pri ošetrení vlasov olejom!